Kiedy warto zwrócić się do zawodowego korektora?

-

Pismo jest jednym z najpowszechniejszych sposobów utrwalania informacji i nic nie zapowiada znaczącej rewolucji w zbliżającym się czasie. Dzięki wynalazkowi języka pisanego rozmawiamy z bliskimi oraz przyjaciółmi na czatach, przygotowujemy listy zakupów, zachowujemy informacje z wykładów, wypełniamy ankiety, co umożliwia sprawne realizowanie celów w wielu dziedzinach.

Częstokroć poprawność tekstu, ortograficzna czy co do stylistyki, nie ma największego znaczenia dla jego użyteczności, ale czasami zdarza się inaczej. Zwłaszcza ma to znaczenie w przypadku przygotowywania listów motywacyjnych oraz CV bądź podań, a więc tekstów skierowanych do ludzi dla nas nieznanych i zatrudnionych przez organizacje, od których chcielibyśmy coś dostać. Chochliki w takim tekście mogłyby wpłynąć negatywnie na wrażenia czytającego i przebieg całej sprawy, której tyczy się nieudolnie sporządzony wniosek. Zatem należy sporządzać takie pisma w dobrych programach służących edycji tekstu, które pozwolą nam uniknąć przynajmniej częściowo kwiatków, lub też przekazać je komuś zaufanemu do sprawdzenia.

Lecz co w wypadku tekstu o znacznie pokaźniejszej objętości, który był sporządzany z zamiarem możliwego opublikowania? W takiej sytuacji niezbędne bywa wykorzystanie wsparcia profesjonalnego korektora tekstów, który za odpowiednią cenę wyręczy piszącego w pracochłonnym przeczesywaniu stron w poszukiwaniu literówek, i zagwarantuje, że nasza pisanina nie przyniesie nam ujmy przed ewentualnymi czytelnikami.

Konkludując, dbałość w kwestii poziomu językowego tekstu winna być uzależniona od jego zastosowania oraz wielkości. Im bardziej ważny i dłuższy jest tekst, tym trafniejszym posunięciem staje się korzystanie z pracy doświadczonego korektora tekstów.